Prírodné rezervácie (PR)

    1. PR Bahno – sa rozprestiera na území o výmere 2,78 ha v katastri obce Zboj. Územie je najvýznamnejším rašeliniskom Bukovských vrchov s výskytom vzácnych druhov vrchoviskových a prechodných rašelinísk, ako sú rosička okrúhlolistá, sedmokvietok európsky a iné. Významný je výskyt olšovníkovca močiarneho. Vyhlásená v r. 1988.

    2. PR Borsučiny – jej cieľom je ochrana pôvodných lesných ekosystémov pralesovitého rázu na členitom bralnom reliéfe cisnianskych vrstiev flyšového pásma. Zahrňuje lesné spoločenstvá typických bučín, lipových bučín, jedľových bučín, bukových javorín, lipových javorín. Celková výmera: 83,72 ha. Vyhlásená v r. 1993.

    3. PR Bzaná – vznikla na ochranu genofondu územia v roku 1993, pretože prirodzený súbor teplomilných lúčnych a krovinných ekosystémov sa vyznačuje veľkou druhovou diverzitou. Celková výmera:15,46 ha. Vyhlásená v r. 1993.

    4. PR Gazdoráň – predmetom jej ochrany sú teplomilné lúčne spoločenstvá na xerotermnom stanovišti flyšových cergowských vrstiev Bukovských vrchov. Celková výmera: 17,30 ha. Vyhlásená v r. 1993.

    5. PR Hlboké – sa nachádza v katastrálnom území Osadného na výmere 2,28 ha. Územie je zaujímavé výskytom kyslých bučín smrekovo-bukovo-jedľového vegetačného stupňa v inverznej polohe vo výškach 500 – 610 m n.m. Na kyslom flyšovom podloží sa dominantne uplatňujú chlpaňa lesná a smlz trsťovníkový. Z chránených živočíchov sa na území zistil výskyt muchárika malého. Vyhlásená v r. 1988.

    6. PR Hrúnok – leží v katastri obce Stakčín o výmere 4,60 ha. Predmetom ochrany je východokarpatský druh čemerica purpurová, ktorá rastie na flyšovom podklade Laboreckej vrchoviny v údolí Cirochy. V lesných spoločenstvách bukových dubín vytvára bohaté zárasty spolu so vzácnym pečeňovníkom trojlaločným a sprievodcami duba, ako sú hrachor čierny, medunka medovkolistá. Vzácny je výskyt kručinôčky krídlatej v okolí rezervácie. Vyhlásená v r. 1982.

    7. PR Ruské – leží v katastri obce Ruské na výmere 1,46 ha. Cieľom ochrany je zachovanie teplomilných lúčnych spoločenstiev so súvislým zárastom vzácnej kručinôčky krídlatej. V terénnych zníženinách na glejových pôdach sa významne uplatňujú vstavačovec májový a páperník širokolistý. Prirodzené trávne porasty a slatiny sú biotopom vzácnych a ohrozených živočíchov. Vyhlásená v r. 1988.

    8. PR Stinská Slatina (Slatinka pod Stinskou) – nachádza sa v katastrálnom území Zboja na výmere 2,76 ha. Predmetom ochrany je slatinno-rašelinová vegetácia v terénnej depresii. Z významných rastlín tu nájdeme napr. vachtu trojlistú, páperník úzkolistý a iné vlhkomilné a močiarne druhy. Vyhlásená v r. 1988.

    9. PR Stružnická dolina – sa rozprestiera v katastrálnom území obce Zvala na výmere 2,24 ha. Predmetom ochrany je prvosienka bezbyľová, ktorá rastie v doline potoka Stružnica. Je to jediná lokalita na území severovýchodného Slovenska. Jej výskyt sa viaže na vlhký typ dubových bučín so zastúpením ostrice lesnej. Z významnejších druhov sa tu nachádza napr. horec luskáčovitý a svíb južný. Vyhlásená v r. 1982.

    10. PR Šípková – slúži pre účely ochrany lesných a sutinových spoločenstiev Bukovských vrchov s významným zastúpením východokarpatských druhov ako aj na ochranu prirodzeného odkryvu flyšových súvrství Bukovských vrchov, bučinových, horských, sutinových a lúčnych spoločenstiev Východných Karpát. Jej celková výmera je 156,32 ha. Vyhlásená v r. 1993.

    11. PR Udava – sa nachádza v katastrálnom území Osadného s výmerou 52,09 ha. Zachovali sa tu vplyvom priaznivých klimatických podmienok prirodzené spoločenstvá jedľových bučín a bukových javorín, kde sa v porastovej štruktúre popri buku významne uplatňuje pôvodná jedľa. Živné stanovištia podmieňujú bohatý bylinný kryt, kde dominujú paprade, kyslička obyčajná, hluchavník žltý. V lesných komplexoch je bohatý výskyt poľovnej zveri, ale aj veľkých mäsožravcov, z ktorých tu žijú vlk, rys a medveď. V tejto PR sa pozoroval prechodný výskyt zubra hôrneho z Poľska. Vyhlásená v r. 1982.

    12. PR Uličská Ostrá (Ostrá) – slúži na ochranu lesných spoločenstiev Východných Karpát v inverznej polohe prielomu Uličky v Bukovských vrchoch, dôležitých z vedecko-výskumného, náučného a kultúrno-výchovného hľadiska. Celková výmera je 25,24 ha. Vyhlásená v r. 1993.

    13. PR Roztoky – nachádza sa v katastrálnom území obce Hrabová Roztoka s výmerou 1,03 ha. Bola vyhlásená predovšetkým na ochranu rastlinných spoločenstiev s plavúňom splošteným v r. 1988.

 

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode