Jedná sa o unikátnu medzinárodnú biosférickú rezerváciu. Prečo medzinárodnú? Je totiž situovaná v troch štátoch: Ukrajina, Poľsko a Slovensko. Vslovenskej časti žije rozmanité obyvateľstvo Rusínov a Slovákov. Aké úchvatné pamiatky, historické a prírodné skvosty sa dajú vidieť v tomto regióne?
Jeden čarovný príbeh zmieňuje úspešnú ženu - včelárku. Podľa legendy mala táto "medová babička" lúku v Poloninách. Bola vraj veľmi známa vďaka svojej práci, príprave kvalitného medu. Jej meno bolo Žofia Maťašovská a prisťahovala sa sem v roku 1920 z Poľska. Zatiaľ čo jej manžel pracoval, ona sa starala o dve deti a stovku úľov. Ďaleké čokoládové továrne v Kolíne boli najväčšími odberateľmi jej medu. Bola hrdinkou typickým pre toto miesto. Jej sochu môžete nájsť v Galérii monumentálnej sochárskej tvorby v Snina.
Veľkým lákadlom Polonín sú známe bukové pralesy, staré viac ako 400 rokov, zapísané do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Najväčší kopec Kremenec má nadmorskú výšku 1221m. Ak ste dostatočne fit a odvážite sa vyliezť na vrchol tohto kopca, okrem nádherných výhľadov uvidíte i kamenný hraničný stĺp, ktorý označuje miesto, kde sa Slovensko, Poľsko a Ukrajina spájajú. Je to ten najvýchodnejší kopec na Slovensku.
Ak chcete zažiť peknú túru a príjemný výlet, nevynechajte náučný chodník. Bol vytvorený len nedávno a je skutočne malebný. Jeho názov je "Pod tmavou oblohou", a na dĺžku má akurátnych 1200 m. Začnite svoju cestu v informačnom centre NP Poloniny. Trasa vás povedie k vrchu Stinská, ktorý sa nachádza na slovensko-ukrajinskej hranici, ďalej pokračuje po starej gazdovskej ceste a okľukou sa vrátite naspäť k informačnému centru. Na chodníku sú zastávky s informačnými tabuľami, na ktorých nájdete zaujímavé informácie o tomto mieste.
Navyše, sú tu hádanky, ktoré pretrénujú váš mozog, napr.: koho sú to stopy? Z ktorého stromu sú tieto listy? Po zodpovedaní otázok sa môžete dozvedieť viac o faune a flóre Polonín. Najslávnejšími zástupcami sú modrý slimák, bizón, mlok, los, vlk a horec. Marmarošské diamanty sú malé kryštály čistého kremeňa, ktoré sa nachádzajú v týchto horách. Sú veľmi vzácne, ako i šperky vyrobené z nich. V ľudovom jazyku sa nazývajú Bláznovo zlato.
Stariná je najväčšia nádrž s pitnou vodou na Slovensku a zároveň v Európe. Kvôli jej vytvoreniu v 90. rokoch minulého storočia zmizli niektoré dediny z povrchu zemského.
Ak máte prírody už dosť a chceli by ste vidieť niečo skutočne historické, potom navštívte vojenský cintorín z druhej svetovej vojny na kopci Predný Hodošík. Je slávny, pretože je to najvyššie umiestnený cintorín v strednej Európe a na Slovensku. Nájdete tu viac ako 2000 hrobov.
Pre všetkých, ktorí milujú jazdu na bicykli, odporúčame tento krátky, no veľmi zaujívamý výlet. Začína v obci Ruské a pokračuje serpentínami najstarších dochovaných ciest na Slovensku z 19. storočia. Ďalej môžete pokračovať do Poľska cez turistický hraničný priechod. Uličské Krivé, Topoľa, Jalová, Ruský Potok a Kalná Roztoka. To všetko sú miesta v blízkosti Sniny, kde sa nachádzajú drevené kostolíky. Vítajú všetkých hľadačovhistorických a kultúrnych pamiatok. Sú veľkolepé a ich minulosť siaha až do 18. storočia.
Ak chcete zažiť trochu vidieckej kultúry a atmosféry, určite by ste mali navštíviť miestne festivaly. V júli sa konajú tri. V Topoli - Festival A. Duchnoviča - evanjelického farára, ktorý žil v 19. storočí, ruský folklórny festival v Pčolíne a festival kultúry a športu v Ulíči.