Bukové pralesy

    Najvzácnejšie bukové pralesy vo Východných Karpatoch sú na zozname prírodného dedičstva. Na zasadnutí Výboru Svetového dedičstva UNESCO   v Christchurche na Novom Zélande, ktoré sa uskutočnilo dňa 28. júna 2007, boli  na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO pripísané spolu  s pralesmi na Ukrajine aj slovenské bukové pralesy Havešová, Stužica a Rožok   v Bukovských vrchoch a Kyjovský prales vo Vihorlatských vrchoch na východe Slovenska .

    Pri ich zápise bolo rozhodujúce kritérium „ix“, (kritérium pre zápis do Zoznamu), z čoho vyplýva, že krajina je výnimočným príkladom reprezentujúcim podstatné prebiehajúce biologické a ekologické procesy pri vývoji pevniny, čerstvej vody a morského ekosystému, skupín živočíchov a rastlín.

    Tieto bukové pralesy sa nachádzajú v severovýchodnej časti Slovenskej republiky a plynule prechádzajú do Ukrajiny. Ich územie má rozlohu 29 278,9 hektárov. Pozostávajú zo série 10-tich komponentov, z ktorých 4 sú na území Slovenska: Havešová, Rožok, Stužica a Kyjov a 6 na území Ukrajiny: Maramoroš,  Čornohora, Svydlovec , Kuzij-Tribušany, Stužica-Užok a Uholka-Široký luh.

    Karpatské bukové pralesy sú jedinečné tým, že vytvárajú reťaz ostrovov pôvodného lesa. Ide o mimoriadny prípad vertikálnej lesnej vegetačnej stupňovitosti so širokým zastúpením ukážok pralesov na relatívne malom území. Tvoria ich storočné buky, jedle, javory a množstvo mŕtveho dreva, ktoré vytvárajú vhodné podmienky pre výskyt tisícky húb, endemických i reliktných rastlín a útočisko pre vzácnych živočíchov.

Fotogaléria: Bukové pralesy

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode