Bieščadská úzkokoľajka

    Najvýchodnejšia časť Slovenska, teda územie slovensko-ukrajinskej hranice sa môže pochváliť jedinou zachovalou technickou pamiatkou Bieščadskou úzkokoľajkou. Technické pamiatky ľudstva zachytávajú rôzne obdobia technického rozvoja regiónu. Ťažba a spracovanie dreva patrilo k hlavným zdrojom obživy obyvateľov slovenských hôr. Preto bolo nutné zabezpečiť plynulú dopravu dreva. Dlhé, lesnaté doliny Karpatského oblúka vytvárali ideálny terén pre vznik lesnej železnice.


Bieščadská úzkokoľajka je na Slovensku menej známa. Jej zastávka Balnica sa nachádza v blízkosti slovensko-poľskej štátnej hranici asi 1,5 hod. cesty peši po žltej turistickej značke z obce Osadné.

    V sicasnosti dnes pomerne navštevovanou turistickou oblasťou Bieszszadského národného parku v Poľsku. Po 2. svetovej vojne bolo z tejto oblasti vysídlené pôvodné obyvateľstvo. Bývalé osady sa stali dnes centrami turistického ruchu a to pomohlo prežiť lesnej železnici ako turistickej atrakcii. Dnes už úzkokoľajka nepreváža drevo. Má iba sezónnu turistickú prevádzku počas roka od 1. 5. do 30. 9.

 

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode